• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim nazywana również ,,Jedynką” jest najstarszą szkołą na Ziemi Drawskiej. Jest ona kontynuatorką tradycji oświatowych sięgających średniowiecza, czym mogą się poszczycić tylko nieliczne miasta Pomorza Zachodniego. Do roku 1818 w Drawsku Pomorskim istniała szkółka łacińska, która przemianowana została na miejską szkołę powszechną. W latach 1844-1845 w miejscu dawnego klasztoru franciszkanów wybudowano nowy budynek dla szkoły. Od tej pory miejsce przy obecnej ulicy Obrońców Westerplatte jest związane na stałe z drawską oświatą.

Widok budynku szkoły z roku 1855 r.

Po II wojnie światowej pierwszą zorganizowaną placówką w powiecie drawskim była Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim. Zorganizowana ona została przez p. Wacława Siemianowskiego. Początkowo w jednym budynku znajdowało się liceum ogólnokształcące, gimnazjum i szkoła podstawowa. Do różnych klas zapisało się 25 uczniów. Wówczas to pierwszy dyrektor J. Rogalski powiedział ,,...przewodnicząc pierwszemu posiedzeniu rady pedagogicznej, choć chwilowo nielicznej, ale ożywionej jednym duchem i szczerym entuzjazmem szerzenia kultury polskiej, obcej germańskiemu pierwiastkowi nienawiści,[...] Oświadczyć możemy uroczyście, że nie pożałujemy ani trudu, ani czasu, byleby godnie wypełniać przyjęty przez nas obowiązek. A ci, co po nas tu przyjdą, niechaj coraz wyżej wznoszą gmach kultury polskiej na założonych przez nas fundamentach...”

Trudny pionierski okres połączony z przemianami w latach 1951-1960 drawskiej oświaty kończy się wraz powstaniem Szkoły Podstawowej Nr 1. Do roku 1966 Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa stanowiły całość tzw. ,,Jedenastkę”. W wyniku podziału rozdzielono inwentarz na obie szkoły. Ostatecznie Liceum Ogólnokształcące przeprowadziło się do nowego budynku w roku 1971. Na kierownika Szkoły Podstawowej powołano E. Rękasa. Szkoła liczyła 11 oddziałów co stanowiło 399 uczniów.

Znaczące dla historii szkoły było posiedzenie Rady Pedagogicznej z dnia 7 lutego 1967 roku, na której nastąpiła zmiana kierownika szkoły. Kierownikiem został Eugeniusz Poniatowski, były zastępca kierownika Szkoły Podstawowej Nr 3.

Nastąpił okres długiego i bardzo owocnego kierowania szkołą przez wspaniałego pedagoga i wychowawcę, przyjaciela dzieci i młodzieży. Trudno jest wymienić wszystkie osiągnięcia, które były wynikiem ciężkiej i wytrwałej pracy uczniów i nauczycieli. Ówczesnym mieszkańcom Drawska Pomorskiego dobrze znane były zespoły z ,,Jedynki”. Najbardziej znani byli mandoliniści, których początki sięgają końca lat 60-tych, występujące przez lata jako ,,Tuzinki”, ,,Bąki” czy ,,Tremolo”. Nie sposób dziś wymienić wszystkich przeglądów, festiwali, warsztatów, w których brały udział zespoły z ,,Jedynki”.

Nowy rok szkolny 1978/1979 uroczyście otwarty 21 sierpnia 1978 roku rozpoczął wdrażanie zgodnie z reformą ,,10-letniej Powszechnej Szkoły Średniej”, z której w 1980 roku zrezygnowano.

Od roku 1978 jako jedna z niewielu szkół posiadamy swój własny hymn szkolny, który do dnia dzisiejszego jest śpiewany przez młodzież w trakcie szkolnych uroczystości.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii szkoły było nadanie imienia ,,majora Henryka Sucharskiego”. Napis na odsłoniętej tablicy pamiątkowej głosi:

DNIA 1 WRZEŚNIA 1979
        W 40. ROCZNICĘ
        NAPAŚCI NIEMIEC
        HITLEROWSKICH
        NADANO TEJ SZKOLE IMIĘ
        MJRA HENRYKA SUCHARSKIEGO
        OBROŃCY WESTERPLATTE

Uczestnik walk na Westerplatte kapral rezerwy Michał Pryczek w chwilę po odsłonięciu tablicy

Przemiany zapoczątkowane w roku 1989 przyniosły zmiany również w oświacie. 1 września 1999 rozpoczął się pierwszy etap reformy oświaty. Rozpoczęły działalność gimnazja-nowy typ szkoły. W ,,Jedynce” powstała nowa szkoła : Zespół Szkół Nr 1 w Drawsku Pomorskim, w którego skład weszła Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 1.

• Szkoła Podstawowa nr 1 im. mjr. H.Sucharskiego w Drawsku Pomorskim
      • sekretariat Anna Skrzypiec (sprawy uczniowskie) tel. 94 36 323 12